16 січня 2023 р.

Вінегрет

 Вінегрет – один з улюблених салатів українців, який буде доречним як на святковому різдвяному столі, так і в будень, щоби потішити рідних чимось смачненьким. Існує безліч дуже схожих рецептів вінегрету, але в усіх є основний козир цього салату – і це буряк. Можна зробити вінегрет з одного або двох буряків, а також можна варіювати кількість картоплин (4 чи 5) у салаті, але загалом цей смаколик української кухні – дуже відомий і популярний, а також простий у приготуванні.

Тож, для вдалого вінегрету візьміть такі продукти: 4-5 картоплин середнього розміру, 3 моркви, 1-2 буряки, 0,5 л квашеної капусти, 4 квашені огірки середнього і малого розміру, 0,5 л квасолі, 1 цибуля, 6-7 ст. л. соняшникової олії, сіль і перець до смаку.

Спочатку варите квасолю за тією ж технологією, що описана в цьому рецепті.

Буряк кладете в баняк з холодною водою і варите в ній 2 години, моркву варите 1 годину в іншому баняку, а картоплю – півгодини в третьому баняку.



Варені охололі овочі (буряк, картоплю, моркву) очищаєте від шкірки і ріжете на невеличкі кубики.



 Квашені огірки теж ріжете на дрібні кубики і змішуєте разом з буряком, морквою і картоплею.


Квашену капусту гарненько промиваєте в літеплій воді, відтискаєте її від зайвої рідини і дрібно нарізаєте, та й вкидаєте в миску з рештою овочів. 


Цибулю очищаєте від лушпиння, ріжете її на малі кубики, добряче солите, а через 10 хвилини відтискаєте руками порізану цибулю зі сіллю і додаєте до всіх інших овочів.


Наприкінці до салату добавляєте фасолю без рідини, в якій вона варилась і добре було б, аби настоювалась, доки не буде нарізано решти складників вінегрету.

Все разом файно перемішуєте, а тоді заправляєте олією, солите і перчите, ще раз змішуєте, ну і, прошу дуже – вінегрет готовий! Смачного! І будьте живі-здорові у цьому 2023 році!

4 січня 2023 р.

Гарбузове рагу

Гарбуз для мене є неодмінним атрибутом в хаті восени і взимку для того, щоб успішно дочекатись весни і готувати з цього дуже корисного овочу різноманіття страв української кухні. Тож сьогодні прагну запропонувати до Вашої уваги і для Вашого здоров'я смачне українське гарбузове рагу.

А для гарбузового рагу Вам потрібно взяти такі продукти: 1 кг картоплі, 500 г гарбуза, 1 моркву, 1 цибулю, 1 болгарський перець, 1 помідор, 1/2 ч.л. солі, 1 ч.л. базиліку, 1/2 ч.л. чорного перцю, 1/4 ч.л. червоного перцю, 5 ст.л. соняшникової олії, 300 мл кип'яченої води. (p.s. за браком часу пропустила той момент, коли треба було сфотографувати всі складники страви вкупі, та й таке життя :) )

Спершу чистите і ріжете смужками помиту картоплю. 

Далі смажите на олії почищену і дрібно нарізану цибулю до золотистого кольору.


Додаєте до підсмаженої цибульки почищену і натерту на грубій тертці моркву і тоді необхідно тушкувати моркву 7 хвилин, пильнуючи, щоби овочі не пригоріли, часто помішувати і додати трохи кип'яченої води, коли морква з цибулею почнуть приставати до сковорідки.

Після моркви добавляєте в майбутнє рагу картоплю, нарізану соломкою, і тушкуєте 15 хвилин, накривши пательню покришкою і додавши трохи кип'яченої води, коли овочі стають чіплятись до дна і стінок пательні.  

Потім вкидаєте до компанії овочів почищений і порізаний на кубики гарбуз, все перемішуєте, тушкуєте ще 12 хвилин, і теж під закритою покришкою, і теж доливаючи кип'яченої води, коли це буде потрібно. 

Далі очищаєте від зерняток болгарський перець і ріжете його на невеличкі кусочки.

Та й додаєте перець до решти овочів у сковорідці разом зі спеціями, і тушкуєте все разом наступні 10 хвилин, доливаючи решту кип'яченої води, якщо необхідно.

Наприкінці ріжете на малі кубики сеньйор-помідор і додаєте до гарбузового рагу. Тушкуєте рагу останні 3-4 хвилини.

Опісля виключаєте вогонь і даєте страві настоятись хоча би 5-10 хвилин, а тоді можете споживати вельми корисне гарбузове рагу! І хоч це рагу складається з різних овочів, а проте саме гарбуз надає йому такого неповторного смаку - тому й гарбузове :). Смачного! І будьте у цьому 2023 році живі-здорові, та й Ваші рідні також, бо ж після перемоги України у війні треба буде відбудовувати українську державу! ;)


3 січня 2023 р.

Гомбовці

Відколи почула вперше слово "гомбовці" на Закарпатті більше 10 років тому, так одразу й цікаво стало, що то таке і з чим його їдять. :) Зауважу, що в інтернеті і в різних кулінарних журналах і книгах є багацько рецептів гомбовців з усілякими начинками, тому не претендую на унікальність рецепту в даному дописі. Та й, напевно, за таку довільну форму гомбовців, як вийшли в мене, то скритикувала би кожна закарпатська господиня, бо ж вони мають бути круглої акуратної форми. Але ці мої гомбовці готувались у екстремальних умовах, коли через чергові обстріли окупантів з РФ в домівці не було електроенергії, холодної і теплої води, і не гріли батареї в грудні 2022 року, тому в мене вийшли фактично воєнні гомбовці цього разу. Ну що ж, таке життя! Зате я їх добряче виваляла в кориці з панірувальними сухарями і з'їла зі сметанкою, та й посміхнулась собі, адже з посмішкою завжди легше долати всі перешкоди.

Тому якщо у Вас є бажання спробувати гомбовці звичайні, без будь-якої начинки, то беріть наступні інгредієнти для, власне, гомбовців: 200 домашнього сиру (5%), 6 ст. л. манної крупи, 2 яйця, 3 ст. л. цукру, дрібка солі; для посипки: 5 (або 4) ст.л. панірувальних сухарів, 2 (або 1) ст.л. вершкового масла (з чубком), 2 (або 1) ч.л. коричневого цукру (можна і білий), 2 (або 1) ч.л. кориці, залежно наскільки бажаєте відчувати смак кориці.


Спочатку гарненько розтираєте домашній сир у мисці, щоби не було грудочок. Додаєте до сиру яйця, манну крупу, цукор і сіль і все добре перемішуєте, і залишаєте на 20 хвилин у прохолодному місці, наприклад, у коморі (але не в холодильнику!)

За той час підготовлюєте посипку, в якій будете обвалювати готові гомбовці. Для цього розтоплюєте на сковороді масло та обсмажуєте на ньому панірувальні сухарі до золотистого кольору (зазвичай не більше 2 хвилини). 

Перекладаєте підсмажені на маслі сухарі в глибоку миску і додаєте туди корицю і цукор. 

І все разом файненько змішуєте. Ось і готова посипка! 

Тепер можна варити гомбовці. В ідеалі вартувало би зробити зі сирково-манної маси красиві кульки, але в мене чомусь та вся маса дуже липла до рук і частково залишалась на пальцях, тож я вибрала дуже бистрий спосіб для формування страви - брала невеличку часточку сирково-манної маси ніби для однієї кульки і, злегка сформувавши пальцями якусь суцільну фігурку, кидала її у підсолену киплячу воду. І варила гомбовці ще 2 хвилини після того, як вони піднімались на поверхню води. Якщо у Вас вдасться сформувати кульки, то Ви - молодець. :)

Але якої-би форми не набули Ваші зварені гомбовці, витягуєте їх шумівкою у якусь посудину чи друшляк, аби стекла вода.

Та й обкатуєте зварені гомбовці у підсмажених сухарях з корицею і цукром. І тут важливо, щоби вони були ще теплі, бо так і скоріше посипка до них чіплятиметься, і вони будуть смачнішими, аніж коли охолонуть.

Подаєте гомбовці зі сметаною і куштуєте їх з думками-бажаннями на 2023 рік про скору перемогу України у війні з відновленням територіальної цілісності і суверенітету української держави. Айно, не треба бановати! Все буде добре! Смачного! 



Креветки з малиновим соусом

Перед Новим Роком до мене несподівано "припливли" креветки до хати і треба було з ними щось зробити, тож одразу пригадався один рецепт канадської кухні з однієї кулінарної книги - простий у приготуванні, але дуже вишуканий і святковий, а саме, креветки з малиновим соусом. Та й час зараз такий, що вимагає нестандартних і неочікуваних (насамперед для супротивників) рішень у всьому і кулінарія - не виключення, подумалось мені. Хоча зізнаюсь, що в сезон малини, а це - кінець червня - початок серпня, набагато вигідніше готувати даний смаколик з морепродуктів. 

Отже, Вам знадобляться такі інгредієнти: 500 г варено-морожених креветок, 200 г малини (свіжої чи мороженої), 40 мл яблучного соку, 1/6 скл. цукру (склянка - 250 мл), 1 лавровий лист, кілька горошин духмяного перцю, сіль і приправа до риби до смаку. 

На жаль, через заклопотаний передноворічний вечір мені не вдалось сфотографувати кожен кулінарний крок у готуванні креветок з малиновим соусом, тому фотографій тут буде лише декілька, вибачайте. :)

Найперше готуєте малиновий соус і робите це наступним чином. Малину розморожуєте при кімнатній температурі (або миєте в літеплій воді, якщо ягода свіжа) і збиваєте в блендері 3-4 хвилини на середніх обертах. За бажанням, можете перецідити збиту малину потім через сито, аби не було малинових зерняток, але я віддаю перевагу малиновому пюре із зернятками, проте це - окремий вибір кожного.  

Далі поєднуєте малинове пюре, яблучний сік і цукор в певній посудині (якійсь каструлі чи пательні) і готуєте малиновий соус на невеликому вогні 12-15 хвилин, періодично помішуючи його.


Опісля вливаєте малиновий соус у спеціальну соусницю, щоби він трохи вистигнув і приступаєте до готування креветок.

Якщо Ви маєте вже варено-морожені очищені креветки, а це найпростіший і найскоріший варіант для готування страви, то достатньо тільки розморозити креветки, поливши на них літеплої водички і через 20-30 секунд забравши з "водяних процедур". :) А натомість закип'ятити воду в баняку, вкинути лавровий лист, духмяний перець, посолити і присмачити приправою для риби або морепродуктів, і опустити креветки в киплячу воду. Час, потрібний для варіння креветок, залежить від їхнього розміру: якщо креветочки маленькі, то буде досить 2 хвилини, а якщо вони великого розміру, то 5 хвилин. Коли варитимете креветки довше, то вони втратять свої цінні смакові властивості і стануть трохи гумові на смак. А якщо креветки зварились, то витягуєте їх шумівкою в якусь миску чи тарілку.

І на цьому кінець - розкладаєте варені креветки по тарілках і поливаєте малиновим соусом (або даєте гостям самим собі полити соусом, хто скільки забажає). І смакуєте креветки з малиновим соусом! Смачного! І нехай Ви і Ваші близькі будуть живі і здорові в новому 2023 році, а швидкі, креативні і незвичні рішення прискорюють українську перемогу у сьогочасній війні.