26 грудня 2021 р.

Лінцерське печиво

Любов до Австрії в мене зародилась давно - ще в шкільні роки, від розкішної музики всесвітньо відомих австрійських композиторів Штрауса, Моцарта і Шуберта і від історичних  знань про Австро-Угорську імперію, до складу якої певний період належав мій рідний Львів. І тому недивно, що австрійська кухня мене теж цікавить. :) Безумовно, кухня австрійців - дуже різноманітна, але на Різдво Христове (за григоріанським календарем 25 грудня) пасувало зготувати щось таке, що в Австрії асоціюється з різдвяними святами. І мій вибір зупинився на Лінцерському печиві, що завдячує австрійському місту Лінц за свою назву, знану в цілому світі. Ви тільки гляньте на цей смаколик! Зі сердечками. :) Отож, розповім нині, як зробити це різдвяне австрійське печиво. 


 Інгредієнти для Лінцерського печива такі: 300 г пшеничного борошна, 100-120 г мигдального борошна, 220 г вершкового масла, 120 г цукрової пудри, 2 яєчних жовтка, 2 ст.л. лимонного соку, 0,5 ч.л. солі, 0,5 ч.л. кориці, 0,5 г ваніліну (або  1 стручок ванілі, або 1 ч.л. екстракту ванілі), 160 г будь-якого джему, цукрова пудра для прикрашання печива.


 Найперше просіюєте пшеничне борошно і з'єднуєте його з мигдальним борошном. 


 В окремій посудині збиваєте масло міксером до 1 хвилини. Додаєте до масла цукрову пудру і збиваєте 30 секунд. Далі даєте туди жовтки яєць і збиваєте міксером 10 секунд. Вливаєте до масла лимонний сік і знову збиваєте міксером декілька секунд. Додаєте сіль, корицю і ванілін і все перемішуєте ложкою.
 

Одержите ось таку суміш,

яку необхідно викласти до борошна і з цього всього сформувати тісто.

Тісто варто місити швидко і недовго, злегка досипаючи наприкінці процесу трішки пшеничного борошна, бо тісто досить липке і не дуже легко формує одну масу. А коли це вдалось - велика радість. :)

Далі ділите все тісто навпіл і, утворивши дві товсті палянички, загортаєте їх у харчову плівку і поміщаєте в холодильник на 1-2 год.

Витягуєте почергово кожен диск тіста і з допомогою качалки формуєте великий пласт тіста, з якого вирізаєте склянкою печиво. З однієї такої "палянички" має вийти орієнтовно 30 штук майбутнього печива і враховуйте, що печиво двоповерхове і поєднується джемом. В оригінальному австрійському рецепті спеклось 32 печива з тих усіх інгредієнтів, а в мене вийшло 34 печива. 

В половині печива вирізаєте посередині ще якусь цікаву фігурку. Це може бути серденько, зіронька, ялиночка, ромб чи що-небудь іще на ваш розсуд. І складаєте першу порцію печива на пергаментовий папір на протвень таким чином, аби був хоча б мінімальний проміжок між печивом. Попередньо розігріваєте духову піч на 5 хвилин при температурі 180 градусів і при такій же температурі печете всяку порцію печива 10 хвилин. А коли печиво спечене, виключаєте духову піч, відкриваєте її навстіж і нехай там печиво побуде ще 5 хвилин. Опісля перекладаєте його на велику тацю, щоби воно остаточно охолонуло. І беретеся пекти наступну порцію печива.

Коли всі печива охолонули, тоді ті, що з візерунками, посипаєте зверху цукровою пудрою.

А на ті, що без візерунків, накладаєте джем. В моєму випадку це був солодкий абрикосовий джем, а ви обирайте той джем, яким вам до вподоби.

І останній акорд в процесі приготування Лінцерського печива - кладете печиво з візерунком поверх печива з джемом. І маєте різдвяні ласощі, родом з Австрії - Лінцерське печиво! Яке надзвичайно смачне, коли настоїться 4-5 годин, а тому зразу все не їжте. :) Смачного! Щасливого Різдва!









Мигдальне борошно

Якщо вам вкрай потрібне мигдальне борошно до якогось смаколика, найчастіше до десерту, а цього борошна ніде нема в магазинах і супермаркетах, тоді зробіть як я - купіть сирий мигдаль і приготуйте власноруч мигдальне борошно. :) З куплених 150 г мигдалю в мене вийшло 120 г мигдального борошна і от як це сталось. Спочатку заливаєте мигдаль окропом і залишаєте на 15 хв.

Зливаєте ту гарячу воду, покриваєте мигдаль холодною водою на 3 хвилин, знову зливаєте воду і вдруге заливаєте мигдаль окропом ще на 15 хвилин. Після таких температурних коливань мигдаль очищається руками ну дуже легко і швидко. А очищений мигдаль розкладаєте на паперові рушники і коли вони ввібрали найбільше вологи, то перекладаєте мигдаль на другі паперові рушники на 5 хвилин.

І не такий уже вологий мигдаль перекладаєте на пергаментовий папір на бритванку і ставите на 10 хвилин у духову піч для підсушування при температурі 100 градусів. Потім витягуєте бритванку з мигдалем, який перевертаєте дерев'яною лопаткою і знову відправляєте його в духову піч на наступні 10 хвилин, щоби мигдаль підсохнув з різних боків. А тоді, ще раз витягнувши і перевернувши лопаткою, ставите востаннє в духову піч іще на 10 хвилин, аби в цілому мигдаль пробув у духовій печі 30 хв.

Далі перекладаєте гарячий мигдаль на якусь велику миску чи тацю і даєте йому 30 хвилин, аби вистигнув. 

Аж тоді невеликими порціями, по 25 штук, кладете мигдаль у блендер і збиваєте його наступним чином. Збиваєте 5 секунд, вимкнули блендер, зупинились, струснули вміст блендера і ще два рази по 5 секунд з перервами збиваєте, зупиняєтесь і струшуєте мигдаль. Після цього висипаєте мелений мигдаль на маленьке сито і, допомагаючи собі кухонною лопаткою, просіюєте його до стану борошна. Грубші зернятка мигдалю з кожної порції для збивання відкладаєте в окреме горнятко і коли вже весь цілий мигдаль буде подрібнено, тоді те, що не збилось з першого разу, збиваєте в блендері вдруге та аналогічно просіюєте крізь сито. Те, що знову не збилось до порошкоподібного стану можна використати як прикрасу для іншого десерту, наприклад, вафельного торта.


І так отримаєте свіже мигдальне борошно у домашніх умовах!









19 грудня 2021 р.

Лазанья з гарбузом і печерицями

 Гарбуз традиційно асоціюється мені з осінню і я дуже люблю всілякі страви з гарбуза, а коли його можна знайти на ринку у сніжну зимову погоду і приготувати якийсь смаколик з гарбуза, то моїй радості нема меж. І сьогодні пропоную до Вашої уваги вельми популярний різновид лазаньї - всесвітньо відомої італійської страви, а саме, лазанья з гарбузом і печерицями! Для неї візьміть такі інгредієнти: 9 листків лазаньї, 600 г м'якоті гарбуза, 1 кг печериць, 250 г твердого сиру (найкраще пармезан), 100 мл кип'ятку, 1 цибулю, 1 зубчик часнику, оливкову олію, сіль і чорний перець до смаку. А ще треба приготувати соус "Бешамель", для якого знадобиться 500 мл молока, 50 г масла, 50 г борошна, 0,5 ч.л. мускатного горіха, трішки солі і чорного перцю.

Отож, почнемо з гарбуза, один лиш колір якого вже додає барв у буденну днину! Гарбуз миємо, очищаємо від шкірки і ріжемо на кубики.

Далі очищаємо від лушпиння цибулю і дрібно ріжемо. 

Смажимо цибульку до золотистого кольору на оливковій олії.

І додаємо до смаженої цибулі подрібнений гарбуз, смажимо все разом 5 хвилин. 

Потім додаємо кип'яток, солимо, перчимо і тушкуємо на невеликому вогні під кришкою впродовж 15 хвилин. І має вийти отакий на вигляд гарбуз. 

Далі беремось за печериці, хоч замість них можуть бути будь-які інші гриби на Ваш вибір. Отже, гриби миємо, чистимо і нарізаємо на красиві кусочки, щоби збереглась форма гриба у розрізі.

Опісля кладемо печериці в сковорідку з розігрітою олією та очищеним зубчиком часнику. Солимо, перчимо і смажимо гриби на більше середнього вогні 15 хвилин і після того забираємо з грибів часник.

Тепер готуємо соус "Бешамель". Смажимо на розтопленому маслі борошно до золотистого кольору. Перекладаємо те борошно з пательні в літрове горнятко, в яке вливаємо холодне молоко і все перемішуємо. 

Доводимо молоко з розчиненим у ньому борошном до кипіння, постійно помішуючи і на маленькому вогні. Додаємо сіль, мускатний горіх і чорний перець, а коли закипить, готуємо соус ще 2 хвилини. Має вийти густа, тягуча, однорідна консистенція. Даємо соусу трохи охолонути.

Натираємо твердий сир на найбільшій тертці. 

Беремо скляну посудину і викладаємо на її дно печериці.

Поверх печериць ставимо три листки лазаньї, які змащуємо соусом "Бешамель".

Зверху викладаємо половину гарбуза. 

А після гарбуза - третину грибів.

Посипаємо гриби 1/3 тертого сиру. Після того знову кладемо пошарово три листки лазаньї, "Бешамель", гарбуз, печериці, тертий сир.

Останній "поверх" лазаньї формуємо знову ж таки з трьох листків лазаньї, соусу "Бешамель" і третини сиру.

Накриваємо фольгою скляну посудину зі стравою і поставимо її у духову піч на 40 хвилин при температурі 180 градусів. Потім витягуємо лазанью, забираємо фольгу і повертаємо назад у духову піч ще на 10 хвилин, аби сир утворив смачну скоринку. 


Та й отримуємо дуже смачний, корисний і поживний смаколик італійської кухні - лазанью з гарбузом і печерицями! Смачного! І нехай ця страва додасть яскравих барв у Ваше життя! :)