27 листопада 2018 р.

Лазанья класична

Сьогодні до вашої уваги пропоную неперевершену і, напевно, мою найулюбленішу страву італійської кухні, яку просто не змогла не навчитись готувати, а зараз і з вами хочу поділитись її рецептом. Пані і панове, це лазанья!!! В Україні вона, мабуть, менше відома за піццу, проте якщо ви її зготуєте хоча б один раз, то гарантую, що будете роздумувати "А коли ж приготувати наступну лазанью і з якою начинкою?", як різатимете останній шматочок цієї італійської другої страви. А начинки в лазаньї бувають дійсно дуже різноманітні - це і гриби, шпинат, спаржа, горох, фасоля, курка, кролик, ягня, ковбаски, молюски фасоларі, лосось, гарбуз, баклажани, кабачки, крем з рікотти, і навіть фісташки, а то й такий супермікс, як поєднання кальмарів, раків, жаб і восьминогів! Словом, до вибору до кольору, і щоразу можна вигадувати до столу нову лазанью, щоби здивувати рідних. Але пасує презентувати вам цю гостю зі сонячної Італії в її класичному вигляді. Й оскільки найбільшої популярності лазанья набула в італійському регіоні Емілья-Романья, зокрема, в його центрі, місті Болонья, тому і класична лазанья робиться з м'ясним соусом, який називають "Болоньєзе".

Крім цього соусу "Болоньєзе", ще потрібно зготувати молочний соус "Бешамель" і мати під рукою твердий сир, бажано пармезан, соняшникову олію і, власне, листки лазаньї. Пачку з листками лазаньї ви знайдете в будь-якому магазині італійських продуктів, яких є тепер вдосталь в Україні, або ж у великому супермаркеті.

А безпосередньо для соусу "Болоньєзе" вам знадобляться такі інгредієнти:
500 г м'ясного фаршу (ліпше брати мішаний - свинина і яловичина в пропорції 50/50, хоча можна і 100% свинячий фарш - в такому разі страва буде жирніша), 250 мл томатної пасти, 250 мл червоного сухого вина, 1 цибуля, 1 селера,1 морква, спеції до смаку.

І спосіб приготування "Болоньєзе" такий. Спершу ріжемо цибулю на маленькі квадратики і тремо моркву і селеру на великій тертці. Далі це все разом треба підсмажити на олії впродовж 20 хвилин, почергово кидаючи на розігріту олію в послідовності цибуля-морква-селера. Потім до цієї суміші додаємо м'ясний фарш і спеції і готуємо 40 хвилин на невеликому вогні. Опісля доливаємо туди червоне вино і тушкуємо "Болоньєзе" ще 30 хвилин. А наприкінці даємо і томатну пасту. Загальний час приготування соусу "Болоньєзе" у вас має вийти майже 2 години й обов'язково на малому вогні. І найкраще зробити соус "Болоньєзе" напередодні ввечері, а соус "Бешамель", як і цілу страву - на наступний день.  

Ну, а для соусу "Бешамель" необхідно ось такі інгредієнти:
500 мл молока, 50 г масла, 50 г борошна, 1 ч. л. мускатного горіха (в порошку), трішки солі і чорного перцю.

"Бешамель" треба зготувати наступним чином. Розтоплюємо на пательні масло й акуратно підсмажуємо на ньому борошно до золотистого кольору, постійно його помішуючи, щоби не пристало до дна пательні. Далі вливаємо молоко і перемішуємо, доводимо на маленькому вогні одержану суміш до кипіння, а коли закипить, тоді додаємо сіль, чорний перець і мускатний горіх і готуємо соус іще буквально 2 хвилини, весь час його мішаючи. Після того відставляєте "Бешамель" у якесь прохолодне місце, наприклад, у комору, але точно не в холодильник!, і нехай соус остигне впродовж 15-20 хвилин - щоби був теплий, а не гарячий.

А ви за цей час якраз потрете 250 г твердого сиру на найбільшій тертці і витягнете з упаковки потрібну кількість листків лазаньї на одну страву, в моєму випадку, це 9 листків. І на фотографії нижче ви можете побачити всі чотири складники лазаньї: "Болоньєзе" в сковорідці, "Бешамель" у літровому горнятку, а на тарілках - потертий сир і розкладені листки лазаньї:      

А в якій послідовності слід викладати ці складники у формі, в якій буде випікатись лазанья в духовій печі? До речі, для цього діла, вважаю, найліпше підходить яка-небудь скляна, термостійка і глибока посудина. Отже, спочатку варто рівномірно викласти 1/4 м'ясного соусу "Болоньєзе", як на нижній фотографії:

Пізніше накрити цей соус трьома листками лазаньї:

А поверх листків потрібно намастити 1/3 соусу "Бешамель", який має бути густим і тягучим: 

Після "Бешамелю" - ще 1/4 "Болоньєзе":

А зверху м'ясного фаршу - 1/3 тертого сиру:

Далі кладемо на сир інші 3 листки лазаньї і начинку у такій самій послідовності: 1/3 "Бешамелю"- 1/4 "Болоньєзе"- 1/3 потертого сиру, а опісля - останні 3 листки лазаньї: 

І потім ще раз мастимо листки з тіста поєднанням того, що лишилось від соусів "Болоньєзе" і Бешамель" та посипаємо 1/3 натертого сиру. У такому вигляді лазанья вже може помандрувати на 40 хвилин у розігріту духову піч, аби випікатись там при температурі 180 градусів. 

Безперечно, ви можете зробити свою страву у меншій посудині, або приготувати більше м'ясного і молочного соусу, дотримуючись пропорцій інгредієнтів, і взяти більше листків лазаньї відповідно - тоді ваша лазанья матиме більше поверхів. :) Але мені вже звиклося саме до такого варіанту класичної лазаньї (з трьома поверхами листків), яка з'їдається швидкими темпами і надовго в хаті не залишається - надзвичайна смачна! Отака вона - запечена і дуже апетитна лазанья: 

А в розрізі ще привабливіша :) Кому шматок лазаньї?

22 листопада 2018 р.

Вітамінний пляцок з глазур'ю

Пізньої осені, як ніколи, кожному людському організму, незалежно від віку і статі, необхідно підживлюватись продуктами, що містять вітаміни і зміцнювати свій імунітет перед можливими наступами підступних вірусних інфекцій. І це, мабуть, скаже вам будь-який лікар. Але не про те мова йтиме надалі - вибачайте, якщо хтось уже налаштувався на якусь медичну лекцію.  )))
Натомість хочу запропонувати до вашої уваги мегавітамінний, такий собі осінньо-зимовий пляцок з моркви й апельсина, який нескладно готується і має свіжий цитрусовий аромат і кусочки моркви кольору блогу "Смаколики". :)      


Отож, для тіста на приготування пляцка вам знадобляться наступні інгредієнти:
600 г моркви, цедра 1 апельсина, 400 мл борошна, 400 мл цукру, 200 г маргарину, 4 яйця, 2 ч.л. розпушувача, 2 ч.л. кориці, 2 ч.л. ванільного цукру.

Основа тіста, зрозуміло, що морква й апельсин - ось такого неповторного, життєрадісного і яскравого кольору, що спробує для вас розігнати всі хмари над головою і прогнати всяку похмурість і сірість у житті.


Для початку миємо і чистимо від лушпиння моркву, і тремо її на найгрубшій тертці: 

А шкірку апельсина, який теж попередньо миємо, ми тремо, навпаки, на найдрібнішій тертці, або видавлюємо через часникодавку - так, до речі, виходить швидше по часу. ;)  

Далі, в трьох різних посудинах готуємо інші складники для тіста. В одній мисці перемішуємо борошно, розпушувач, ванільний цукор і корицю (на фотографії нижче вони в найбільшій посудині), в другій мисці збиваємо міксером яйця з цукром, а в окремій посудині, в моєму випадку - в горнятку, розтоплюємо на вогні маргарин. І потім все поєднуємо в такій послідовності: в добряче вимішану борошняну масу вливаємо яєчно-цукрову рідину і знову все разом перемішуємо, а тоді виливаємо теплий маргарин. 

І перемішавши ще один раз усе вкупі, отримуємо оцю масу:

Пізніше сюди додаємо терті моркву й апельсин і після остаточного вимішування всіх складників, матимемо таке-от тісто:

І це тісто помарачневої барви виливаємо у форму для випікання, котру заздалегідь застилаємо пергаментом, який зовсім трішки зволожуємо соняшниковою олією (або змащуємо маргарином). 

Ну а потім ставимо цей морквяно-апельсиновий пляцок у попередньо розігріту духову піч (я даю 5 хвилин на її розігрів), аби він випікався 50 хвилин при температурі 180 градусів. І спечений пляцок має ось такий чудесний вигляд:

А вже готовий, дещо остиглий пляцок ви можете посипати цукровою пудрою і тоді він нагадуватиме вам за смаком кекс. Або ж можете вибрати другий варіант - зготувати для пляцка апельсинову глазур, як зробила я. :) Для своєї глазурі взяла 4 ст.л. свіжовичавленого апельсинового соку і цукрову пудру, одержану з 220 г цукру: 

І збила міксером сік і ту цукрову пудру у великому літровому горнятку:

А коли пляцок наполовину вистигнув і став злегка теплий, і ви витягнули його з форми, тоді можете поливати його зверху апельсиновою глазур'ю. Виконуючи це діло, краще залишати трохи неполитими краї пляцка, щоби глазур не затекла під низ і пляцок не став м'якенький і несхожий на самого себе. :) І, напевно, ліпше приготувати цей пляцок звечора, щоби він за ніч просочився тією глазур'ю, а на ранок мав виражений апельсиновий смак.    

Та коли ви ще й поріжете на плястерка одну (а, може, й не одну!) апельсинку до такого пляцка, то враз матимете сонячний, "оранжевий" настрій у будь-яку погоду за вікном! І, що важливо, такі солодощі - низькокалорійні, тож від них ну ніяк не вийде набрати кілограми: зможете ними ласувати і зберігати при цьому фігуру. На ваше здоров'я!    

17 листопада 2018 р.

Млинці з бананами, горіхами і шоколадом


День вдало розпочнеться, якщо приготувати смачний і корисний десерт - млинці з бананами, горіхами і шоколадом! І саме цей рецепт запрошує читачів на новий кулінарний блог - "Смаколики" :) А все тому, що його автор дійсно ну дуже полюбляє цю страву з різними начинками. 

І хоч більш звичними начинками для млинців є м'ясна і сирна, але мені захотілось поділитись з вами рецептом чудових солодких млинців з порізаними на шматочки бананами, перемеленими горіхами і розтопленим молочним шоколадом. А що для цього потрібно? 
Такі інгредієнти↓ 
для тіста: 1 л молока, 3 скл. борошна (750 мл), 3 яйця, трішки соди (на кінчику чайної ложки);
для начинки: 150 г молочного шоколаду, 100 г масла, 3 ст. ложки грецьких горіхів, 2 банани, 1 г ваніліну.

Спочатку готуємо тісто на млинці, збивши міксером усі необхідні для тіста складники до густої консистенції. Й з отакої білосніжної і з бульбашками різної форми рідини смажемо на пательні налисники. Я для цього діла використовую маргарин, який спершу кидаю на розігріту пательню, щоби він розійшовся на всю її площу, а потім даю кусочок маргарину на кожен млинець перед тим, як перевернути його на другу сторону для смаження.  

І коли всі млинці посмажені, можна братись і до створення їхньої начинки. Наприклад, почати з перемелювання горішків з допомогою м'ясорубки на таку-от масу. Хоча, звісно, кожен охочий може власноруч їх посікти ножем і тоді начинка налисників матиме більш виражений горіховий смак, але враховуйте, що це займе більше часу. 

Після того, як змололи горіхи, розтоплюємо молочний шоколад з маслом і ваніліном - або на газовій плиті, або в мікрохвильовці. В першому варіанті маєте змогу контролювати густину консистенції шоколадно-масляної маси, яку треба постійно помішувати, не відходячи від газової плити, і дивитись, щоби не пригорала і не приставала до посудини. А в другому випадку масло розтопиться швидше за шоколад і буде рідшим, тож аби досягнути бажаної консистенції вам все одно доведеться ту масу помішувати, але вже витягнувши її з мікрохвильової печі. Словом, я вибрала другий варіант і, чесно кажучи, з тим помішуванням трохи набавилась. :)      

А далі в цю шоколадно-масляну масу я додала горішків, кілька разів все файненько перемішала і з'явилась ось така солоденька кашка: 

Але ж до налисникової начинки бракує фруктів! Саме так. Тому опісля ми ріжемо банани на плястерка і далі на ось такі чудесні четвертинки. Бананів для начинки може бути скільки ваша душа забажає - залежно скільки вважатимете за потрібне загорнути їх в кожен млинець. :) В будь-якому разі, краще різати ці фрукти по одному і в міру необхідності нарізати нові, ну хоча б тому, що банани швидко темніють, тож я за них взялась в останню чергу під час приготування цього смаколика.       

І коли все зготовлено, можна і загортати начинку в млинці. Форма загорненого млинця теж залежить тільки від вашого бажання і фантазії, але, звичайно, від цього залежить і кількість начинки, що накладається на один млинець.    

Моя найулюбленіша форма - прямокутна, а в такому разі начинки на кожен налисник йде багато. Тому начинки з 2 бананів й отриманої маси з шоколаду, масла і горіхів мені вистачило на 12 великих налисників. Але решта насмажених млинців даремно в хаті не пропали. ;)  

Маю надію, що вам сподобається десертний варіант млинців, який однаково смакує як гарячий, щойно приготовлений, так і теплий, через 2 години перебування в кімнатній температурі, і навіть холодний, прямісінько з холодильника - ви щоразу матимете трохи інший смак. Бо такі вони загадкові - ці млинці з бананами, горіхами і шоколадом!  
   
Смачного!