26 лютого 2023 р.

Тиляпія в кунжутному кожушку

Оце ж бо закортіло мені в останній винятково лютневий тиждень цього року якоїсь рибної страви, але щоб і не складно вона готувалась, і не була вельми затратна у фінансовому плані, однак корисна для організму, без сумніву. І, начитавшись в інтернеті, про велику користь такої риби, як тиляпія, яка дає людині великий заряд енергії, а при тім є низькокалорійною, тому часто вважається рибою для спортсменів, вирішила, що це саме те, що мені потрібно. 😉 Тож пропоную до вашої уваги простий і швидкий у приготуванні рецепт смаженої тиляпії у кунжутному кожушку, яку, за бажанням, ви можете замінити на філе будь-якої іншої рибки. 

І для тиляпії у кунжутному кожушку вам знадобляться наступні продукти: 400-450 г філе тиляпії, 100 г кунжуту, 2 яйця, сіль, чорний перець і якась приправа до риби, а також соняшникова олія для смаження. З цих інгредієнтів у мене вийшло 16 шматочків тиляпії і розраховано на 3-4 порції.

Найперше розморожуєте рибне філе у літній воді з-під крану, висушуєте розморожене філе з допомогою паперових рушничків і тоді рясно посипаєте або натираєте тиляпію (або іншу вашу рибу) приправою, сіллю і перце з обох боків.

Розбиваєте два яйця в будь-яку миску і збиваєте їх виделкою. За бажанням і за наявності, можете додати кілька (3-4) чайних ложок молока до яєць, буде смачніше.


Тоді ріжете кожне рибне філе на більш-менш рівномірні чотири частини.

Потім берете кожен шматочок риби і вмочуєте спочатку в збите яйце з двох сторін, а далі обвалюєте в кунжуті і теж з обох сторін. Розігріваєте сковорідку і, наливши в неї трохи олії, через 1-2 хвилини викладаєте туди порізану тиляпію в кунжутному кожушку для смаження. 

А коли рибка добряче підсмажилась з одного боку, орієнтовно 5-6 хвилин, тоді перекидаєте її на другий бік і смажите таку ж кількість часу.

Коли тиляпія набула красивого золотистого кольору і вже достатньо підсмажилась на пательні, тоді витягуєте її звідти на паперові рушники, щоби стекла зайва олія.

І вуаля - можете відразу куштувати тиляпію в кунжутному кожушку і пригощати нею інших. Смачного! І нехай всі ваші близькі будуть здорові і в безпеці. І хай ця війна в Україні вже якомога скоріше завершиться. 

 

17 лютого 2023 р.

Вірменська пахлава

Я два рази пробувала домашню вірменську пахлаву у той час, коли відвідувала курси вірменської мови і щоразу то була інша на смак пахлава, що й не дивно, бо готувалась різними господинями, але той смак двічі був надзвичайний і мені запам'ятався назавжди. А коли мені вдалось приготувати вірменську пахлаву власноруч, то вона вийшла теж дуже смачна, але.. на смак ще інакша. :) Тому не претендую на 100% оригінал, і, зрештою, вважаю, справедливо, що рецептів вірменської пахлави існує багато і то навіть цікаво вгадувати, якою вона буде перед куштуванням. Та головне, щоб вірменська пахлава була приготовлена з любов'ю і турботою і з якісних продуктів, як необхідно готувати і будь-яку страву чи напій. І що не менш важливо - щоби був хороший рецепт. І саме такий добрий, перевірений мною, рецепт вірменської пахлави і бажаю вам сьогодні запропонувати. 


І вам знадобляться для вірменської пахлави наступні продукти, зокрема, для тіста: 3 скл. пшеничного борошна (1 склянка - 250 мл), 200 г вершкового масла, 200 г сметани, 2 яйця, 0,5 ч. л. розпушувача; для начинки: 300 г грецьких горіхів, 1 скл. цукру, 1 ч. л. меленої кориці; для вершкової заливки: 100 г вершкового масла; для медової заливки: 2 ст. л. меду, 150 г води, 1 скл. цукру; для прикрашання: 40-50 г грецьких горіхів; для змащування: 1 жовток.

Спочатку зготуйте тісто для пахлави і почніть з розм'якшення масла, порізаного на кубики, і змішування його зі сметаною. 


Тоді додайте 2 збиті яйця і змішайте їх зі сметаною і маслом до однорідної маси.

Далі поступово досипайте просіяне борошно (2,5 склянки) в миску за 3-4 заходами і перемішуйте складники столовою ложкою 

І коли тісто так уже гарненько тримається купи, тоді додаєте ще півсклянки борошна і вимішуєте тісто руками в м'ячик та й ставите його на півгодини в холодильник, накривши великою кришкою посудину або ж замотавши тісто в харчову плівку. Має вийти еластичне і гладке тісто, яке піддаватиметься на будь-які розтягнення. :) Словом, будете у захваті - мати з ним справу. 

А поки тісто отримує охолоджувальні процедури, так би мовити, то зготуйте начинку. І для цього подрібніть горіхи - за допомогою або блендера, або звичайної м'ясорубки. 

Далі насипаєте цукру і кориці до подрібнених горіхів і вмикаєте ще на 1 хвилину блендер. Але, чесно кажучи, коли ви просто добавите цукор і корицю до горіхів, змелених на м'ясорубці, і все змішаєте, то смак начинки вірменської пахлави абсолютно не зміниться. А навіть у блендері треба більше пильнувати той момент, аби горіхи не позліплювались, утворивши грудки від виділеного соку (хоча то теж не проблема, бо ті грудки можна елегантно розімнути пальчиками :) потім).  

І вийде така-ось апетитна начинка.


Опісля витягуєте тісто з холодильника і розділяєте його ножом на чотири рівні частини.

Трохи посипаєте стільничку борошном і розкачуєте тісто. Зазначу, що тісто дуже слухняне - суцільне задоволення з ним працювати, тому коли вийшов не дуже рівний прямокутник тіста, то його легко скорегувати прямо у формі для випікання, куди слід перенести тісто на пергаментовий папір. 

Далі на перший пласт тіста викладаєте 1/3 горіхової начинки.

Після цього аналогічно розкачуєте другий пласт тіста і кладете поверх горіхової начинки. А на нього викладаєте ще 1/3 начинки, яку покриваєте третій прямокутником з тіста, на який теж, безумовно, висипаєте останню 1/3 начинки з горіхів, цукру і кориці. На четвертий шар тіста начинка не кладеться, а його необхідно розділити ножом на більш-менш рівномірні ромби, але не доходячи ножом до найнижчого шару тіста, щоби він залишався цілим. Словом, дуже делікатно треба різати, з чуттям міри.

Пізніше змащуєте поверхню пахлави збитим жовтком.

І на кожен ромб кладете ще цілого горішка.

Розігріваєте духову піч до 200 градусів і через 5 хвилин поміщаєте в неї вірменську пахлаву, та й випікаєте при тій же температурі 15 хвилин. А за той час розтоплюєте масло - можна на вогні, а можна завдяки дерев'яній ложці.

І витягуєте пахлаху з духовки, поливаєте її рясно розтопленим маслом - і саму поверхню випічки, і місця прорізів, та й повертаєте назад у духову піч на 25 хвилин при температурі 200 градусів.

А поки пахлава зарум'яниться під вершковим маслом, то приступіть до готування медової поливки. Для цього розтопіть цукор у воді у якійсь посудині (з досить товстими стінками і дном), а коли він повністю розчиниться, то додайте меду і проваріть все разом 2 хвилини, якщо маєте рідкий мед, або 4 хвилини, якщо маєте густий мед.

Опісля знову витягуєте вірменську пахлаву з духовки, яку не вимикаєте!, і поливаєте ці східні солодощі половиною медової поливки - як поверхню пахлави, так і місця розрізів. І ще раз ставите у духову піч на наступні 15 хвилин, не змінюючи температури випікання.

А далі востаннє витягуєте пахлаву з духовки під час процесу випікання і поливаєте її другою половиною медової поливки і ставите пектись назад у духовку на останні 10 хвилин. Після того, як пахлава буде спечена, залиште її в духовій печі ще на півгодини. І аж тоді можете смакувати вірменську пахлаву.

Отака вона в розрізі красива.

Але зізнаюсь, вірменська пахлава за цим рецептом є неймовірна смачна через 10-12 годин після випікання, тому наберіться терпіння, дайте цим солодощам настоятись ще при кімнатній температурі на кухні і буде вам щастя, принаймні кулінарне - ласуватиме вельми корисними, але й дуже калорійними вірменськими смаколиками.

Смачного! І нехай вам і вашим близьким щастить, або як кажуть вірменською, "хаджорутюн" (հաջորություն). Ну, і до побачення, або "цтесутюн" (ցտեսություն). :) 

Салат з капустою, помідорами і горошком

Нині пропоную до Вашої уваги один дуже простий і поживний салат - для великої і дружньої сім'ї, адже його вийде багато. :) І це буде салат з капустою, помідорами і горошком. 

Інгредієнти салату такі: 800 г білокачанної капусти, 500 г помідорів, 400-450 г горошку, 8 ст. л. оливкової олії, 2 ст. л. лимонного соку, 2 ч. л. базиліку, 3 ч. л. солі. Звісно, цей салат краще робити в теплу пору року, а не взимку, бо і молода капуста, і молодий горошок є в продажу, і свіжий базилік можна легше і дешевше знайти. А ще як додати до цього салату 400-500 г молодих огірочків, то буде ще більша смакота. Тому нинішній салат - то зимовий варіант, так би мовити. 


Найперше треба дрібно нарізати або нашаткувати на спеціальній шатківниці капусту, посипати її сіллю, перемішати і добряче зім'яти руками впродовж 5-7 хвилин.

Далі посипати капусточку базиліком і знову перемішати.

Потім треба нарізати помідори на дрібні кавалки і додати їх до капусти.

Пізніше відцідити консервований горошок від рідини (або зварити сирий чи заморожений) і добавити до капусти з помідорами. І ще раз усе змішати!

Наостанок налити оливкової олії і лимонного соку до салату і все разом востаннє перемішати.

Ну, і прошу дуже - низькокалорійний (що важливо для тих, хто пильнує за фігурою, бо ж весна іде! ;) ), але смачний і ситний салат, який буде вдалим доповненням і до картопляного пюре, і до гречаної каші, наприклад. Смачного! І нехай Ви і Ваші близькі будуть живі-здорові.