30 січня 2021 р.

Капусняк

Взимку добре смакують квашені продукти й особливою популярністю користується квашена капуста. Зокрема, з квашеної капусти можна зварити чудову першу страву, класику української кухні - капусняк! І якщо найбільш класичний варіант капусняка передбачає в своєму складі свинину, то я до Вашої уваги бажаю запропонувати інший варіант - з воловим м'ясом. І, можливо, капусняк з яловичиною Вам так сподобається, що Ви внесете його у сімейний раціон у зимову пору року.

Потрібні інгредієнти для капусняка з яловичиною: 3 л води, 700-800 г волового м'яса з кісткою, 0,5 л банки квашеної капусти, 2 цибулі, 1 морква, 6-7 картоплин (залежно від розміру), 3 ст. л. сметани, 2 лаврових листка, кілька горошин чорного перцю, 1 ч.л. чебрецю (тим'яну), 1 петрушка (за бажанням).

Дрібно ріжемо і смажимо на олії 1 цибулю.

Відбираємо півлітра квашеної капусти.
Промиваємо капусту у холодній воді.
Відтискаємо її від зайвої води.
І потім дрібно ріжемо капусту.
А тоді додаємо порізану капусточку до підсмаженої цибульки.
Перемішуємо і тушимо все разом орієнтовно 10 хвилин.
Додаємо чебрецю до капусти.
І ще тушимо 5 хвилин на невеликому вогні.
Але найперше починаємо приготування капусняка з того, що промиваємо м'ясо і відварюємо його. Як вода закипить, зливаємо її.
Відварене м'ясо промиваємо, поміщаємо в баняк з 3 л води, ставимо на вогонь і доводимо до кипіння. А тоді до м'яса додаємо ще 1 цибулю, 1 моркву, 1 петрушку (за бажанням), солимо і кидаємо лаврові листки і горошини чорного перцю. І варимо яловичину 2,5-3 год. (залежно від м'яса) на слабкому вогні.
За той час чистимо і промиваємо у холодній воді картоплю.
Коли м'ясо зварилось, то витягуємо його і варені овочі з бульйону, а сам бульйон переціджуємо.
Варену моркву тремо на грубій тертці.
А картоплю ріжемо на кубики.
І м'ясо ріжемо на довільні кусочки.
Далі ставимо бульйон на вогонь і коли він закипить, кидаємо картоплю і моркву. Коли картопля звариться (приблизно за 15-20 хв.), кидаємо в бульйон капусту.
Коли капусняк почне знову закипати, додаємо яловичину.
А через 3 хвилини даємо сметану.
І тоді остаточно все разом булькає і кипить 2-3 хвилини, і виключаємо вогонь, бо капусняк зварений. Даємо йому настоятись 10-15 хвилин.
Можна пригощати капусняком своїх близьких, бажаючи їм смачного!

27 січня 2021 р.

Клафуті з вишнями

Коли Вам забажається легкого в приготуванні і споживанні десерту, то згадайте про клафуті - ніжний французький десерт, що особливо вдало поєднується з вишнями - як свіжими або мороженими, так і підійде закрутка вишень у власному соці. Отож, до Вашої уваги клафуті з вишнями!, що в дечому нагадує легкий на смак пудинг.

 Для цього французького смаколика Вам пригодяться такі інгредієнти: 0,5 кг вишень без кісточок, 3 яйця, 1 скл. 10% вершків, 1/2 скл. борошна, 1/2 скл. цукру, 1 уп. ванільного цукру, 2 ст. л. масла. Найперше розтоплюємо масло, щоби воно було тепле і рідке, як на фото нижче. І відціджуємо вишні, якщо у Вас, як і у мене, вони закручені у власному соці.

А далі збиваємо в окремій мисці яйця.

Досипаємо до яєць просіяне борошно.

Все разом з'єднуємо,


Доливаємо розтоплене й охолоджене масло.
 
А потім додаємо цукор і перемішуємо.
 
І наприкінці доливаємо вершки.
Все гарненько перемішуємо і даємо постояти тісту 10 хвилин (тісто виходить подібне, як на млинці). А за той час змащуємо маслом скляну форму, в якій пектиметься клафуті, і викладаємо на форму вишеньки.
 
Заливаємо вишні рідким тістом.
 
І ставимо пектися у духову піч на 40 хвилин. При цьому, спочатку виставляємо температуру 230°, а через 5 хв. зменшуємо до 200°, печемо 10 хв. і тоді знову зменшуємо температуру - до 160° і печемо до кінця. І voilà (ось) - отримуємо клафуті.
 
Кому кусочок клафуті з вишнями? Bon apétit! Смачного!

18 січня 2021 р.

Пампушки

Однією з обов'язкових страв на українському столі на Свят-вечір напередодні празників Різдва Христового і Богоявлення Господнього є пампушки з різною начинкою. І якщо начинку можна брати щоразу іншу, то рецепт виготовлення пампушків варто мати один і перевірений. Тож як приготувати пампушки, розповім у даному дописі блогу "Смаколики".


 Для пампушків потрібно взяти наступні інгредієнти: 900 г борошна, 100 г цукру, 150 г маргарину, 100 г свіжих дріжджів, 2 скл. (0,5 л) молока , 1 п. ванільного цукру, 1 яйце + 5 жовтків, цедра і трохи соку з 1/4 лимона (і 1/2 ч. л. солі, якщо маєте інший жир, наприклад, масло або смалець, а не маргарин). Начинку обираєте на свій розсуд - підійде і мак, і шоколад, і цілі ягоди, і будь-яке варення, і густе повидло. На ці різдвяні свята в нас були три різновиди пампушків: з начинками зі смородинового, вишневого й абрикосового варення - і всі смачні.

 
 
Спочатку слід зготувати опару, а саме, в теплому молоці, в яке додати 1 ст. л. цукру, розчинити дріжджі і посипати 3 ст. л. борошна. Все перемішати ложкою (хоч не конче, але так швидше задіюються дріжджі) і накрити опару полотняним рушником, і поставити в тепле місце на 30 хв. 
 
Жовтки 5 яєць відділяємо від білків плюс додаємо одне ціле яйце, ванільний цукор і решта цукру.

 Змішуємо яйця з цукром або міксером, або вінчиком - кому як зручніше.
 
 
Поки опара почне бродити, маємо час і його використовуємо, щоби потерти лимон...

...і розтопити маргарин. Для зручності поділіть його ножем на кілька частин і помістіть миску з маргарином в іншу посудину з водою, яка нагріється. Так одержите розтоплений і теплий, а не гарячий маргарин. 

Коли опара готова, ділите борошно навпіл і в глибоку велику миску з половиною борошна вливаєте свою опару.


Перемішуєте руками опару з борошном і відразу вливаєте туди збиті яйця з цукром.

Знову все перемішуєте і додаєте цедру і сік з лимона. І замішуєте тісто, а це займе приблизно півгодини, хоча в кого як. Під час замішування тіста поступово всипаєте борошно з тієї половини, що залишилась, аж доки все не закінчиться. Головний критерій для оцінювання готовності тіста - воно має досить легко відставати від рук і пухкати, ніби появились пухирці. В такому випадку можна додавати останній компонент - маргарин (чи інший жир).

Отож, додаємо маргарин і вимішуємо тісто, допоки не вбере в себе весь той маргарин.

І добряче вимішане тісто знову ж таки накриваємо полотном і чекаємо, поки воно виросте у теплому місці і поки збільшиться вдвоє в об'ємі, а це займе 1,5-2 год.

 Тісто, з якого зможете робити пампушки, виглядатиме ось так:

 А далі вибираєте начинку для власних пампушків. Якщо у Вас варення, то переціджуєте його через друшляк, аби зайва рідина стекла і начинка не була дуже рідка. Моєю начинкою було вишневе варення...


...та абрикосове варення. І цілі вишеньки та абрикоски з двох варень стали чудо-начинкою.

А смородинове варення було густе і не потребувало переціджування.

 Формувати пампушки можна двома способами. Перший. Можете розкачувати на стільниці чи столі відрізаний кусок тіста, розділити його умовно долонею навпіл і на правому боці куска злегка витиснути склянкою кружечки на тісті, куди необхідно покласти начинку, а сліди від склянки змастити білком, щоби краї кружечків краще зчіплювались. 

 А потім накрити зверху лівою стороною куска тіста і вирізати остаточно склянкою кружечки.

І вийдуть пампушки.


Другий спосіб, простіший. Відщіпаєте пальцями невеличкий кусочок тіста і формуєте з нього на своїй долоні плаский пляцок, по центру якого кладете начинку.

Защіпаєте його, немов пиріжок.

І надаєте йому круглої форми.

І теж вийдуть пампушки.


А далі пампушки треба посмажити у глибокій пательні і у великій кількості олії - налити майже 1 л, щоби вони плавали, коли смажитимуться. І коли вже починає шкварчати олія, кидаєте перші пампухи (хоч на пробу можете спершу кинути один, зовсім маленький шматок пустого тіста).

Смажите пампухи з обох сторін, звичайно.

І витягуєте пампушки на паперові рушники, щоби стекла лишня олія, а далі перекладаєте в яку-небудь миску. 


А коли пампушки вже вистигнуть і будуть теплі, а не гарячі, то посипте їх цукровою пудрою. І можете ставити на ваш різдвяний стіл, за яким нехай панує любов, мир, злагода і щастя. І будьте здорові!