17 січня 2019 р.

Моя кутя

Основною і найголовнішою стравою в Надвечір'я двох великих християнських свят - Різдва Христового і Богоявлення - вважається кутя. Робити кутю для мене стало традицією ще з підліткового віку, а тепер вже й не пригадаю, хто ж саме поклав на мене такий щорічний сімейний обов'язок. ))) Але визнаю, що він мені до вподоби, як і люблю куштувати цю традиційну страву українського різдвяного столу. А спробувавши зготувати власноруч різні версії куті, напевно, вже дванадцять років поспіль зупиняю свій вибір на ось цьому варіанті куті: куті не мокрої, а густої, в міру солодкої, з пшениці, маку, волоських горіхів, родзинок і меду. Може, й вам сподобається?! 
Для своєї куті беру наступні інгредієнти
1 стакан пшениці (або 200-220 г, адже у різних стаканах бабусі продають кутю :) ), 1 стакан почищених горіхів (200-220 г), 100 г маку, 100 г родзинок, 3 ст. л. меду.     

Найперше, що необхідно зробити - це намочити звечора пшеницю, яку доцільно купувати на ринку вже попередньо трішки вимоченою, але не мокрою, і трохи витовченою. Словом, пшениця на вигляд має бути, як на нижньому фото, де вона у баняку з холодною водою. Ну, а перед тим, як її туди помістити, то краще промити її 3-4 рази в холодній воді.

Зранку зливаєте ту воду з банячка і вливаєте нову і теж холодну, в якій варите пшеницю орієнтовно 40 хвилин, час від часу помішуючи її, щоби не приставала до дна і стінок посудини. 

Далі подрібнюєте горіхи ножем на невеличкі кусочки - в такому разі добре відчуватиметься смак горішків у куті.

Потім запарюєте мак. Для цього спершу промиваєте його 3 рази в холодній воді через маленьке ситечко й одночасно закип'ячуєте стільки води, щоби вистачило залити промитий мак кип'ятком 3 рази, щоразу залишаючи його в тій гарячій воді хоча би на 2 хвилини. 

Після останнього такого запарювання  переціджуєте мак через дрібне ситечко (щоби він нікуди не втік :) ) і даєте йому трішечки вистигнути - приблизно 10 хвилин. А пізніше перетираєте мак для куті, щоби він злегка побілів. В ідеалі ту процедуру було би файно доручити якійсь мужній чоловічій руці, котра би розтерла мак в українській макітрі, але я наразі просто тричі перемелюю мак у м'ясорубці і, зрештою, він у мене теж біліє, як на фото внизу.  

А після того з'єднуєте разом компоненти куті. Спочатку перемішуєте вилкою - від'єднуєте одну від одної зернинки вареної пшениці. Опісля всипаєте пшеницю в миску з маком, знову перемішуєте і тоді додаєте горіхи, і ще раз все мішаєте.  

Далі миєте родзинки в гарячій воді, але не запарюєте! І розтоплюєте на слабкому вогні мед. Якщо у вас є рідкий мед під рукою, то його все ж краще підігріти 2-3 хв. на вогні, перш ніж вливати в кутю. 

І ці два складники почергово додаєте в страву: спочатку родзинки змішуєте з пшеницею, маком і горіхами, а потім щедро поливаєте кутю рідким теплим медом і востаннє все перемішуєте.  

Та й викладаєте готову кутю в якийсь красивий посуд до святкового столу. І нехай на цьому вашому столі буде багато всяких смаколиків, а в хаті - мир і злагода, і дух різдвяних свят! 

Немає коментарів:

Дописати коментар