21 січня 2019 р.

Варений хек з морквою і цибулею

Нема потреби в рекламуванні риби як мегакорисної їжі для людського організму - про це знають, мабуть, діти ще зі шкільного віку. Але якось так повелося в українському суспільстві, що в багатьох сім'ях частіше готується на кухні смажена риба, а я натомість агітуватиму вас за приготування вареної риби, оскільки у такому вигляді риба зберігає значно більше своїх поживних елементів і легше перетравлюється організмом - коротше кажучи, корисніша для вашого здоров'я! І рецепт, який сьогодні бажаю запропонувати - варений хек з морквою і цибулею - можна подавати і як другу страву разом з якимось гарніром (картопля, гречка, макарони, рис), і як окремий рибний салат в охолодженому вигляді.   

Ця страва готується швидко і складається всього лишень з трьох інгредієнтів:
3 великі філе хека (приблизно 500 г вкупі), 1 морква, 1 цибуля.

На початку розморожуємо філе хека, щоби воно на дотик мало кімнатну температуру і промиваємо його. Наливаємо великий баняк холодної води, аби філе рибок могло там вільно плавати (хоча порізати його на шматки чи бодай навпіл теж можна і зварити тоді в меншій посудині) і доводимо воду до кипіння. Опісля добряче її солимо, щоби риба добре почувалась у соленій воді, як їй і належить, і кидаємо філе хека у ту воду - нехай там вариться 15 хвилин.
Безперечно, для цієї страви можете взяти не тільки філе, але й хек кусочками, але враховуйте, що в такому разі варити рибу доведеться вдвічі довше (25-30 хв.) і потім ще відділяти від кісток.  

Ну, а поки рибки варяться, чистимо 1 цибулину й 1 морквину - бажано, великі за розміром.

Ріжемо цибульку на маленькі кусочки, а морквочку тремо на грубій тертці.

І якраз хек зварився, тож пора його витягувати з води в якусь миску, щоби вистигнув.

А заки хек остигає, смажимо на олії цибулю до золотистого кольору.

А далі всипаємо до компанії і моркву та й перемішуємо все разом, і готуємо на вогні до м'якого, не хрумкого стану моркви. Як бачите, в мене моркви вийшло багацько, хоч, як по щирості сказати, моркви забагато не буває, особливо в поєднанні з рибою - чудесному поєднанні для людського зору. 
Загалом смаження цибулі і моркви займе вам 15-20 хвилин і солити їх не потрібно!  

Коли ж варений хек став таким собі тепленьким, тоді його ріжемо на довільні куски. Якщо ви хочете, аби це був рибний салат, то на дрібніші кусочки, а якщо готуєте рибу до котрогось гарніру як другу страву - на більші. 

І додаєте пошматоване філе хека до цибулево-морквяної суміші. Гарненько все перемішуєте і в такому-от змішаному стані нехай страва побуде ще 3 хвилини в пательні, а тоді вже можна забрати її з вогню. Що важливо, вдруге рибку не солимо - вона пройшла достатньо соляних процедур у воді. :) 

І, знову ж таки, залежить, що вбачаєте у приготованій страві. Коли ж готували її, як салат, як я, наприклад, то необхідно почекати 40 хвилин після завершення процесу приготування перед подачею на стіл. Коли ж як другу страву, то слід почекати 10-15 хвилин, в будь-якому разі, краще, аби готова риба була не надто гаряча, смачніше - коли тепла чи ледь тепла. 
Смачного!  

18 січня 2019 р.

Бурячки з хроном

Бурячки з хроном - частий гість на столі багатьох господинь у період різдвяних свят, а проте цю страву можна зготувати й в інші свята, а то й просто до котроїсь м'ясної страви і не обов'язково в свято. Коротше кажучи, рекомендую (якщо хтось раптом ще ніколи не пробував!) цю просту і дуже корисну страву української кухні! 
Для  приготування бурячків з хроном знадобляться такі складники:
1 кг буряків, 1 великий хрін (або 3 невеличкі), 1 ст. л. оцту, 3 ст. л. цукру. 

На початку ретельно миєте буряки в холодній воді - відмиваєте від всякого бруду, а пізніше заливаєте вимиті холодною водою і варите їх на помірному вогні впродовж 1,5 год. Коли вони вже зварились, тоді зливаєте гарячу воду з банячка й охолоджуєте буряки потоком холодної води (або 3-4 рази наливаєте-зливаєте у  той же баняк з буряками холодну воду, даючи їм змогу на 5 хв. охолодитись кожного разу).

А потім очищаєте варені буряки від шкірки.

І після того натираєте бурячки на найдрібнішій тертці. Виділений буряковий сік залишаєте і нікуди не зливаєте з миски.

Далі берете хрін (чи хрони), також його промиваєте добряче в холодній воді і чистите від бруду з допомогою ножа.

Опісля трете хрін на тій же найменшій тертці, що й буряки.

Тоді з'єднуєте докупи потерті бурячки і хрін і вливаєте столову ложку оцту, все разом змішуєте.

Пізніше всипаєте в бурячки з хроном цукор.

І вкотре гарно все перемішуєте, щоби хрін і цукор рівномірно розійшлися в бурячках.

Утрамбовуєте готову страву в якусь банку з кришкою і ставите це в холодильник чи холодну комору на 3 год, і тільки після цього можете подавати салат на стіл.

За той час бурячки з хроном наберуть такого смаку й запаху, як треба! І маю сподівання, що вам обов'язково засмакують!

17 січня 2019 р.

Моя кутя

Основною і найголовнішою стравою в Надвечір'я двох великих християнських свят - Різдва Христового і Богоявлення - вважається кутя. Робити кутю для мене стало традицією ще з підліткового віку, а тепер вже й не пригадаю, хто ж саме поклав на мене такий щорічний сімейний обов'язок. ))) Але визнаю, що він мені до вподоби, як і люблю куштувати цю традиційну страву українського різдвяного столу. А спробувавши зготувати власноруч різні версії куті, напевно, вже дванадцять років поспіль зупиняю свій вибір на ось цьому варіанті куті: куті не мокрої, а густої, в міру солодкої, з пшениці, маку, волоських горіхів, родзинок і меду. Може, й вам сподобається?! 
Для своєї куті беру наступні інгредієнти
1 стакан пшениці (або 200-220 г, адже у різних стаканах бабусі продають кутю :) ), 1 стакан почищених горіхів (200-220 г), 100 г маку, 100 г родзинок, 3 ст. л. меду.     

Найперше, що необхідно зробити - це намочити звечора пшеницю, яку доцільно купувати на ринку вже попередньо трішки вимоченою, але не мокрою, і трохи витовченою. Словом, пшениця на вигляд має бути, як на нижньому фото, де вона у баняку з холодною водою. Ну, а перед тим, як її туди помістити, то краще промити її 3-4 рази в холодній воді.

Зранку зливаєте ту воду з банячка і вливаєте нову і теж холодну, в якій варите пшеницю орієнтовно 40 хвилин, час від часу помішуючи її, щоби не приставала до дна і стінок посудини. 

Далі подрібнюєте горіхи ножем на невеличкі кусочки - в такому разі добре відчуватиметься смак горішків у куті.

Потім запарюєте мак. Для цього спершу промиваєте його 3 рази в холодній воді через маленьке ситечко й одночасно закип'ячуєте стільки води, щоби вистачило залити промитий мак кип'ятком 3 рази, щоразу залишаючи його в тій гарячій воді хоча би на 2 хвилини. 

Після останнього такого запарювання  переціджуєте мак через дрібне ситечко (щоби він нікуди не втік :) ) і даєте йому трішечки вистигнути - приблизно 10 хвилин. А пізніше перетираєте мак для куті, щоби він злегка побілів. В ідеалі ту процедуру було би файно доручити якійсь мужній чоловічій руці, котра би розтерла мак в українській макітрі, але я наразі просто тричі перемелюю мак у м'ясорубці і, зрештою, він у мене теж біліє, як на фото внизу.  

А після того з'єднуєте разом компоненти куті. Спочатку перемішуєте вилкою - від'єднуєте одну від одної зернинки вареної пшениці. Опісля всипаєте пшеницю в миску з маком, знову перемішуєте і тоді додаєте горіхи, і ще раз все мішаєте.  

Далі миєте родзинки в гарячій воді, але не запарюєте! І розтоплюєте на слабкому вогні мед. Якщо у вас є рідкий мед під рукою, то його все ж краще підігріти 2-3 хв. на вогні, перш ніж вливати в кутю. 

І ці два складники почергово додаєте в страву: спочатку родзинки змішуєте з пшеницею, маком і горіхами, а потім щедро поливаєте кутю рідким теплим медом і востаннє все перемішуєте.  

Та й викладаєте готову кутю в якийсь красивий посуд до святкового столу. І нехай на цьому вашому столі буде багато всяких смаколиків, а в хаті - мир і злагода, і дух різдвяних свят! 

14 січня 2019 р.

Пляцок "Баунті"

Перший допис у 2019 році буде про суперовий і майже повітряний пляцок, який по-особливому засмакує всім любителям відомого шоколадного батончика "Баунті", і так цей пляцок і називається, до речі - "Баунті" - за те, що дуже схожий за смаком на свого шоколадного тезку. :) Водночас вітаю всіх читачів блогу зі Старим Новим Роком і бажаю вам вдалого і хорошого року! 

Отож, тісто для пляцка "Баунті" ми робимо з таких інгредієнтів:
3 яйця, 80 г борошна, 20 г какао, 120 г цукру, 1/2 ч. л.розпушувача. 

Спершу пересіюємо через сито борошно, какао і розпушувач вкупі.

А яйця збиваємо міксером разом із цукром впродовж 7 хвилин.

І з'єднуємо в одній мисці обидві маси. Найефективніше зробити це наступним чином: у яєчну рідину поступово сипати потроху какао-борошняну суміш, перемішуючи її ложкою і розчиняючи до утворення рівномірної і без грудочок маси.   

А далі тісто виливаємо в будь-яку форму для випікання, застеливши її заздалегідь пергаментовим папером, який слід змастити маргарином. В моєму випадку форма була практично квадратова і велика, тому бісквітний пляцок вийшов у результаті досить тонкий, а можна спробувати спекти в круглій і меншій формі - тоді цей кулінарний витвір більше нагадуватиме справжнісінський торт! Хоча яку би ви не обрали форму для випічки, її все одно треба відправити на екскурсію в духову піч на 25 хвилин і випекти при 180 градусах. 

А за той час зготувати кокосову начинку пляцка. Для цього необхідно взяти ось ці інгредієнти: 
1 кокос (або 200-220 г кокосової стружки), 250 мл молока, 100 г масла, 100 г цукру. 

Одразу зазначу, що купити пачку сухої кокосової стружки - це значно простіше, ніж завдати собі кулінарної мороки з цілим кокосом і добуванням його м'якоті, але результат вартий цих зусиль, повірте! Адже використавши для цього шару пляцка готову кокосову стружку, будете мати кокосовий крем. А якщо власноруч натрете кокосову стружку зі свіжого кокоса, то одержите начинку, максимально близьку на смак до знаного на весь світ "Баунті".
Тож коли ви вибрали для себе важчий (але й цікавіший :) ) шлях і купили кокос, то з ним варто розправитись отаким чином. Спочатку розкрити кокос, стукнувши скільки треба разів по трьох цяточках на його найпласкішій частині (є багацько відео, зокрема, на сайті YouTube, як правильно розкривати кокос), а потім розламати руками на шматочки. Пізніше кожен кусочок кокоса ретельно промити з усіх боків у гарячій воді (а, може, й всі куски гуртом залити гарячою водою на 3 хвилини - як вам більше подобається) й опісля промивати все 2-3 хв. у холодній воді. Для чого це робиться? Гаряча вода робить шкірку кокоса м'якою, а холодна немов повертає кокосовий аромат! І після того зчищуємо ножиком кокосову шкірку (між іншим, після такої термічної обробки це простіше вдається зробити, ніж чистити від шкірки гарбуз ;) ) і тремо кокосові кусочки на найбільшій тертці - а це ще простіше заняття! До слова, при натиранні кокоса виділяється кокосове молочко, тому й кокосова стружка зі свіжого фрукта зовсім інакша, ніж у пакетику, що й впливає на начинку пляцка "Баунті".
А як її створити? Ані грама нескладно! Беремо і з'єднуємо всі складники для кокосового шару в якійсь посудині і ставимо те на вогонь, і ніби проварюємо їх 10 хвилин, перемішуючи час од часу, до більш-менш густої маси. Зауважу, що для цього ліпше брати масло кімнатної температури, бо якщо візьмете масло прямісінько з холодильника, то маса буде важче гуснути.   

І приблизно має вийти щось таке на вигляд:

Знімаємо з плити кокосову масу і ставимо її на 1 годину в будь-яке прохолодне місце - чи на підвіконня, привідкривши вікно, чи в комору, проте ні в якому разі не в холодильник! І повертаємось до тіста пляцка. Коли воно вже готове, то витягуємо з духової печі і даємо йому остигнути - приблизно 15-20 хв.

А пізніше розрізаємо тісто навпіл:

І коли кокосова начинка майже вистигла, то саме час для приготування міцної чорної кавусі (хто яку любить!) в якому-небудь невеличкому горнятку - для просочування розрізаних коржів, між якими буде кокосовий прошарок. Однак тут важливо не перебільшити, щоби коржі не стали надто мокрими, тож краще застосувати власні пальчики для цієї справи, а не поливати коржі столовою ложкою, наприклад. ))) Зрештою, ту кавусю можна потім і випити, хіба ні? Особливо якщо вам випала нагода готувати цей пляцок пізнього вечора, а то й вночі (як трапилось зі мною, тому й фотографії в цьому дописі різні - одні зі спалахом, другі - ні, вибачайте :) ).  

І от коли ви наклали товстий кокосовий шар на один корж, просочений кавою, а зверху притиснули другим коржем, тоді можете приступати до створення шоколадної лазурі. А для цього знадобляться такі інгредієнти:
4 ст. л. какао, 4 ст. л. цукру, 100 мл молока, 50 г масла.

Всі ті компоненти змішуються в якомусь банячку чи літровому горнятку і гріються на вогні до розчинення й утворення густої маси однакової консистенції - це приблизно займе вам 7-10 хв. А далі рясно покриваємо пляцок з усіх боків теплою шоколадною помадкою і після того поміщуємо його в холодне місце (на цей раз можна і в холодильник :) ) до ранку або ж на 4-5 год., якщо процес приготування відбувається вранці.

І потім ласуєте "Баунті" власного виробництва! Смачного! І нехай 2019 року подарує вам радісні події і смачні та соковиті спогади!