9 лютого 2019 р.

Пельмені

Без перебільшення, пельмені - це одна з найпопулярніших страв в Україні, яка смакує однаково і дорослим, і малим, а її заморожена порція врятує кожного, коли нема часу для приготування їжі - достатньо витягнути з холодильника, зварити та отримати свіжу вечерю чи обід, а то й сніданок. Звісно, можна і в магазині купити упаковку готових, але ж домашні пельмені - зовсім інша річ! 
А для них треба не так уже й багато інгредієнтів, а саме, 
для тіста: 500 г борошна, 200 мл холодної (бажано фільтрованої) води, 0,5 ч. л. солі;
для начинки: 500 г мішаного м'ясного фаршу (яловичина/свинина 50/50), 1 цибуля, 50 мл холодної води, сіль, чорний перець і спеції для м'яса до смаку;
окремо борошно на посипання пельменниці, тіста і столу, де розкачуватиметься тісто (його кількість - на власний розсуд).

Тож розпочати необхідно зі створення тіста: просіяти борошно, додати солі...

...і долити води в миску з борошном. При чому воду ліпше додавати поступово, умовно розділивши її об'єм на три частини: влити трішки і перемішати з борошном і так ще два рази.    

А коли в мисці вже сформувалась більш-менш однорідна маса з борошна і води, тоді перенести тісто на стіл і там уже майстерно вимішувати його, доки воно не стане м'яким, еластичним і не липнутиме до рук. Ця вся справа займе приблизно 10 хвилин. Опісля зробити з тіста ніби м'ячик... 

...і загорнути його в кухонний рушник, щоби тісто не засихало (для 100% впевненості, що такого не станеться, можна його ще й у такому вигляді покласти у прозорий кульок). Ну, і дайте йому спокій - так на 25-30 хвилин. 

А за той час приступайте до приготування начинки. Оскільки я купила готовий фарш, то це значно спростило мені завдання. :) Залишалось тільки додати сіль, чорний перець і спеції! Стосовно останніх, то моїм вибором уже не вперше стала вірменська приправа (фірми Avokado), котра чудово підходить до страв з м'ясним фаршем і загалом до свинини, яловичини чи телятини.  

Далі потрібно натерти цибульку на найменшій тертці...

...і з'єднати її з фаршем, а ще влити води і все разом файно перемішати. І ось - маєте начинку!

Потім посипаєте борошном пельменницю...  

...і стіл, на якому розкачуєте тісто до стану досить тонкого (але щоб не рвалось у руках!) і рівномірно широкого пласта.  

Це розкатане тісто викладаєте на пельменницю, злегка утворюючи пальчиком западини в тісті на місці дірок пельменниці,

куди викладаєте ложкою м'ясну начинку:

А зверху кладете ще один розкатаний пласт тіста (трошечки тонший, ніж попередній) і працюєте качалкою по поверхні пельменів, аби чітко виднілись контури кожного пельменя. Лишнє тісто забираєте з країв пельменниці. В цілому тіста мало би вистарчити на 8 пластів, тобто, на такі 4 порції пельменів. І що важливо, начинку варто поставити в холодильник і витягувати її звідти за 2-3 хвилини перед викладанням на тісто, щоби м'ясо не змінювало свого кольору. Крім того, тісто на всі наступні пельмені теж краще тримати закутаним у рушник.     

Отож, зроблені власноруч пельмені делікатно витрушуєте з пельменниці, перевернувши її догори дриґом...

...і варите їх у киплячій, в міру соленій воді 5 хвилин після того, як вони сплили на поверхню води. Витягуєте їх у миску, даєте кусень масла і вуаля! Порція домашніх пельменів готова до вживання! На ваше здоров'я! 

6 лютого 2019 р.

Гарбузяники

Гарбузяники - яскрава і сонячна друга страва, родом із Закарпаття, котра має декільк різних назв і поширена в Україні. За технологією приготування і на вигляд вельми схожа на всім відомі деруни, проте смак в неї ніжний, делікатний, солодкавий і виражено гарбузяний! Тож узимку, коли придбаєте шматок гарбуза і зготуєте гарбузяники, то нагадаєте собі цим овочем ласкаві промінчики осіннього сонця і враз тепліше стане в домівці. А запах який пануватиме на кухні! Ну просто чудесний і трішечки часниковий. :)  

Рецепт гарбузяників зовсім нескладний і пропорції складників насамперед залежать від ваги купленого вами гарбуза. До прикладу, для нинішніх гарбузяників мені трапився на ринку невеликий кусок, вагою 700 г, і це, звісно, основа страви, до якої я ще додала 2 яйця, 5 ст. л. борошна, 1 цибулю, 1 ч. л. гранульованого часнику (або можна 1 зубчик часнику натомість) і сіль, та чорний перець до смаку, і в мене вийшло 28 гарбузяних пляцків.
А раніше, коли випала нагода натрапити на більший кусок, вагою 1,2 кг, тоді давала 3 яйця, 8 ст. л. борошна, 2 цибулі, 2 ч. л. гранульованого часнику (або 2 зубчика часнику) + сіль і чорний перець. Тобто, в пропорціях на 100% орієнтуєтесь на те, який гарбуз купуєте. Хоча не тільки вага гарбуза має значення, але і його сорт, який визначається по кольору шкірки і, на мою скромну думку, найароматніші гарбузяники виходять з гарбуза, в якого темно-зелена шкірка. Ну і, власне, початок приготування страви стартує з промивання гарбуза у холодній проточній воді, видалення будь-якого насіння і бруду і зняття шкірки за допомогою ножа. 

Для зручності можете поділити ваш кусок гарбуза на кілька менших - так вам буде швидше і легше зрізати досить товсту шкірку гарбуза. А потім такі-от сонячні і почищені гарбузяні шматочки трете по черзі на найдрібнішій тертці. 

І в результаті - така яскрава кашка!

До неї слід додати цибулю...

...яку також слід потерти на тій самій тертці і перемішати з тертим гарбузом.

Далі зверху розбиваєте яйця і теж їх перемішуєте з гарбузом і цибулею. 

А потім досипаєте попередньо просіяне борошно.

Солите і перчите, і ще раз усе остаточно перемішуєте, і смажите з цієї суміші ваші гарбузяники.

А ще як подасте на стіл гарбузяники разом зі свіжою сметанкою, то таке частування точно нікому не забудеться. Смачного!